Üniversitede Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

4 Eylül 2011 admin 21 Yorum
Bu makale ve yazılar; blogerdal.com tarafından sizler için özenle seçilerek hazırlanmıştır. Turizm, Uygun Tatil Yerleri, Tatil Mekanları ve tüm konularda düşüncelerinizi, yorumlarınızla birlikte bizimle paylaşın..


Başka bir üniversiteye düşünen arkadaşlar genelde o şehri beğenmeyenler tercih eder. Çalışmalarının karşılığını alamadığını düşünen veya gittiği üniversiteyi beğenmeyenler için yeniden hayata bağlayan bir mutluluk kaynağı olarak ‘yatay geçiş‘ şansı vardır.Ancak bu yatay geçiş gerçekten de her baba yiğidin harcı olmamakla beraber, sene başından sonuna kadar stres ve diken üstünde olmayı gerektirir. güncel blog
Bu yazıyı okuyorsanız, ‘ lan o kadar strese katlansaydım daha iyi bi yeri kazanırdım’ diyebilirsiniz.Ancak bu stres sınav stresinden farklıdır. sınav stresi gibi keskin olmamakla beraber, yapılamadığı takdirde dünyanın sonu da değildir.Yatay geçiş yapan biri olarak aşağıda yapılması gereken maddeleri  sıraladım.

1-) Yatay geçiş için sene başında uçuk hayaller kurmayın.Sanki hiç yatay geçiş yapmayacakmış gibi okulu ve ortamı sevmeye çalışın.
2-) Gerçekten böyle bir niyetiniz varsa,içerisinde bulunduğunuz okul ve bölümün zorluğunu araştırın.Kendinize ona göre bir rota belirleyin.Yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin yatay geçiş ortalamalarını bulmak size hedef belirlemenizde yardım olabilir.
3-)Ve yine gerçekten buna niyetiniz varsa sağda solda dillendirmeyin, hedefe odaklanmaya çalışın.
4-)Tüm derslere devam ederek konuları büyük ölçüde derste öğrenin.Derste tutacağınız etkili notlar sayesinde çalışmalarınız da anlam kazanır.
5-) İşlenen dersleri 2 günde 1 tekrar edin.Sınava yakın fotokopicilerden eski sınav sorularını veya hocadan rica ederek çalışma sorularını edinin (her hoca vermeyebilir). Bunları çözün.
6-) Arkadaşlarla ders çalışma öğrenciler tarafından tercih edilse de, bence sınav öncesi etkili çalışmaya engeldir.Tek başınıza genel tekrar şeklinde çalışın.Vurucu noktalarla alakalı sorular çözün. 4.maddeyi uyguladıysanız zaten işin %40′ını halletmişsiniz demektir.

Diyelim ki güzel bir ortalamamız var,peki yatay geçiş ?

Yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin öğrenci işleri sayfasına veya fakülte sayfasına girerek yatay geçiş koşullarını öğrenin.( bu tarihler okuldan okula değişse de siz Temmuz ayının başından itibaren belirli aralıklarla takip edin).Genelde yatay geçiş için, ÖSYS sonuç belgesi,transkript ve ders planıyla ders içerikleri istenir (bunlara ilave de olabilir).Okulunuzun öğrenci işleri ve fakülte sekreterliğinden bu belgeleri edinebilirsiniz.Yatay geçişle alakalı sormak istediklerinizi bu başlık altında yorumlama yöntemiyle çatır çatır sorabilirsiniz :)

Bir önceki yazımız olan Etkili Özgeçmiş – CV Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde cv, cv hazırlama ve etkili cv hakkında bilgiler verilmektedir.


Gelen Aramalar: yatay geçiş nasıl yapılır,gazi üniversitesi yatay geçiş şartları,yatay geçiş nasıl olur,yatay geçiş nasıl yapılır 2012,gazi üniversitesi yatay geçiş,yatay geçiş için yapılması gerekenler,yüksekokuldan fakülteye yatay geçiş,yüksekokuldan fakülteye geçiş,marmara üniversitesine yatay geçiş nasıl yapılır,yüksekokuldan fakülteye yatay geçiş olur mu


Benzer İçerikler

21 Yorum Mevcut

 1. derya diyor ki:

  ben başka bi şehre yatay geçiş yapmak istiyorum maliye 1ci sınıfım örgünüm ama 2.öğrenim olarak geçiş yapmak istiyorum kpssden memurluk için tercih verecem neresi çıkarsa ona göre yatay geçiş istyrm ama ikinci öğretim olaraqk bilgisii olann varmııııııı ????????
  ,

 2. ayça diyor ki:

  merhaba ben özel üniversıtede hukuk okuyorum 1.sınıftayım. devlete gecıs yapmak ıstıyorum ama her devlet unıversıtesı ıcın 1.sınıfı okumam sart degıl mı 1.sınıfın yarı donemınde gecıs yapmam mumkun degıl,degıl mı cevaplarsanız cok sevınırım sımdıden tesekkur ederım

 3. barış diyor ki:

  balıkesir üniversitesi ekonometri bölümünden istanbula geçmek istiyorum sadece iyi bir not ortalaması yeterli midir?öss puanımın ist ünv taban puanına eşit olması gereko filan diyorlar da öyle olsaydı eğer istanbulka kayıt yaptırırdım.

 4. mert diyor ki:

  Merhaba ailem kıbrısa taşınacak ben de o yuzden yatay geciş yapmak istiyorum dogu akdeniz universitesindeki bolumun puani benm puanmdan daha düşük %100 burs alabiliyor muyum?

 5. leyla diyor ki:

  ben lise son bilgisayar ögrencisiyim üniversitede büro yönetimine geciş yapmak istiyorum nasıl yaparım

 6. meltem diyor ki:

  merhaba hemşirelikten tıp fakültesine geçiş var mı daha önce böyle bir şey olmuş mu bilen var mı ?

 7. ali diyor ki:

  mrb ben ktü of teknoloji fakültesinde inşaat mühendslği okuyrm seneye gazi teknoloji fak. inşaat müh. geçiş yapmak istyrm acaba şansm nedir?

 8. DENIZ diyor ki:

  ben kıbrısta 3.snıf mımarlık okuyorum.ıkıncı donem konyaya gecs yapabılrmıyım

 9. zeynoo diyor ki:

  istanbul ecza 1.sınıf öğrencisiyim. istanbul dişe yatay geçiş yapabiliyor muyum?

 10. Mehmet diyor ki:

  bahar yariyilinda da yatay gecis yapilabilir mi

 11. Acıl diyor ki:

  Ben baha donemınde ytay gecıs yapmak ıstyrum. Fakat cok korkuyrm. Celal bayarda okuyrm.dkuz eylule gceblrmym notlarmın nasıl olması grekır

 12. ayşe diyor ki:

  Bİr vakıf üniversitesinde hukuk fakültesi 3. sınıf öğrenciyim fakat alttan dersim çok ve okulum yıllık eğitim veriyor. Kredim yetmediği için 3. sınıfın sadece 3 dersini alabiliyorum. Yıl sonunda başka bir üniversitenin 3. sınıfı için yatay geçiş başvurusunda bulunabilir miyim?

 13. isa diyor ki:

  ben erciyes üniversitesi işletme bölümüne 2.yarı yatay geçiş yapmak istiyorum 1. sınıftayın muhasebe bölümüm zayıf bu durumda nasıl geçiş yapabilirim.

 14. Tuna diyor ki:

  ben afyon kocatepe üni de okuyorum 1sınf taym eskişehire bursa marmara yada katüye gecmk ara da ort 3 20 3 30 arası geleck şansım nedir

 15. esra diyor ki:

  Yüksekokulda hemşirelik okuyorum marmara veya istanbul üniversitesine geçiş yapabilirmiyim lütfennn bana yardımcı olun çok çok önemli .

 16. melike diyor ki:

  nişantaşı üniv. önlisans programı estetisyenlik bölümü bursluyum . ortalamam 3.50 . bu 2. dönemim son senem yatay geçiş yaparak aynı üniv. de yada farklı bi üniv. de anestezi okumak istiyorum olurmu sizce . yoksa okulun bittikten sonramı başvurmam lazım . bilgilendirirseniz sevinirim

 17. sezai diyor ki:

  slm arkadaşlar be 2. sınıf sınf öğretmenliği okuyorm benim bir sorum olacak ben hem yatay geçişe hem de farabiye başvrmak istyrm böyle bir şey mümkünmü eğer mümkünse dyelim farabi geldi yatay geçişinde gelme olasılığı var mı farabi gelinca yatay geçiş ile değişştirme imkanm var mı lütfen bilen varsa cvplasın çok tşk edyrm

 18. umut diyor ki:

  başvuruları bire bir mi yapacağız hazırladığımız belgeleri nasıl teslim edebiliriz

 19. hicret diyor ki:

  meraba ben ktü de inşaat mühendisliği okuyorum istanbula gecmek istiyorum ortalamam3.69 fakat alltan bi tane kredisiz dersim(temel bilgisayar) var ve bu geçiş yapmamı engeller mi ???

 20. admin diyor ki:

  girebilme ihtimialin çok düşük not ortalamanı 3.5 a çekmelisin

 21. özge diyor ki:

  alttan dersinin olması duruma göre değişir. Yani alttan dersin var ama ortalaman yuksekse basvurabılırsın. Ancak atlanılmaması gerekn su kı ortalaman yuksek oldugu halde senınle aynı ortalamaya sahıp alttan dersi olmayan bırı arasında secım yapmak zorunda kalırlarsa sen ıkıncı planda kalırsın. alttan dersını vermen senın yararına olur ynı. yardımcı olabıldıysem sevındm…

Bir Cevap YazınTurizm - Uygun Tatil Yerleri - Tatil Mekanları

image